Zelené strechy predstavujú technológiu, ktorá môžu poskytnúť širokú škálu výhod pre komunity zaujímajúce sa o zlepšenie svojho životného prostredia.
Realizácia zelenej strechy pozostáva z vytvorenia vegetatívnej vrstvy na strechách domov, budov.
Hlavnými výhodami zelených striech je znižovanie spotreby energie, znečisťovania ovzdušia a emisií skleníkových plynov, zlepšovanie odvodnenia dažďovej vody a zvýšenie kvality vody, regulácia teploty strechy a okolitého prostredia. V neposlednom prípade poskytovanie estetickej hodnoty a biotopov pre mnohé druhy.
- Zelené strechy transformujú strechy domov a budov do záhrad. Predstavujú určitý spôsob akumulácie dažďovej vody, absorbujú 50 až 80 % zrážok a nadbytok vody chladí strechu pred tým, ako odtečie do odvodňovacieho systému. Dochádza k zvyšovaniu vlhkosti v ovzduší a taktiež k zníženiu rizika požiaru
- Zelené strechy pomáhajú izolovať budovu od zvuku; pôda pomáha blokovať nižšie frekvencie, kým rastliny blokujú vyššie frekvencie
- Zelené strechy filtrujú znečisťujúce látky a ťažké kovy z dažďovej vody
- Zelené strechy majú 2x až 3x dlhšiu životnosť v porovnaní so štandardnými strechami, pretože sú chránené pred ultrafialovým žiarením a extrémnymi výkyvmi teploty, ktoré spôsobujú znehodnotenie kvality strešných membrán
- Zelené strechy môžu znížiť náklady na vykurovanie a klimatizáciu. Realizácia môže viesť k približne 10% zníženiu spotreby zemného plynu a 2% poklesu spotreby elektrickej energie v typickej budove.
- Mestá môžu dosiahnuť teplotu až o 10 °C vyššiu, ako to je v prípade okolitých oblastí, nakoľko všetky zastavané plochy absorbujú veľké množstvo tepla. Zelené strechy dokážu v takomto nehostinnom prostredí znížiť teplotu o 5 až 8 °C.
Alternatíva zelenej strechy vo veľkomestách
- Zelené strechy môžu byť použité taktiež na pestovanie – využívajú to napríklad dediny v Anglicku, v ktorých sa začalo pestovať jedlo vo verejných priestoroch, aby si každý mohol zadarmo vziať čo práve potrebuje.
Pestovanie na streche
- Zelená strecha funguje ako biofilter – v podstate ako veľká špongia, ktorá nasáva nečistoty a znečistenie zo vzduchu, ktoré následne čistí a premieňa na kyslík a živiny pre rastliny.
- Toronto a Paríž majú nové zákony o „zelených strechách“, ktoré vyžadujú buď zelenú strechu alebo solárne panely na akýkoľvek veľký „vývoj“, kvôli podpore biodiverzity a zníženiu emisií.
Zdroj: https://www.architecturehacker.com