O našich začiatkoch, o tom, aké benefity má zelená strecha, o starostlivosti, životnosti a o ďalších zaujímavostiach ohľadom zelených striech, sme sa rozprávali s pani Máriou Mauritzovou zo spoločnosti ECOHolding.
Autor:
Mária Mauritzová, ECOHolding s.r.o.
Mnohí si popri živote v betónovej džungli hľadajú ubytovanie mimo mesta alebo aspoň prenájom chaty niekde v objatí stromov. Častokrát však už nemáme až tak na výber a mestá tak či tak navštevujeme každý deň. O mestskej zeleni v uliciach sa toho napísalo už mnoho, ale my vám v dnešnom článku prinášame trochu inú alternatívu.
Viete si predstaviť, že vám na terase či streche rastie záhrada? Ba dokonca, že tieto strechy sú všade navôkol?
Tak s touto ideou vstúpila na trh spoločnosť s príznačným názvom ONE EARTHh a my sme sa opýtali majiteľa a konateľa Juraja Pekára na to, čo všetko si vyžaduje obstaranie takejto nádhery.
1. Ako vznikol nápad ponúkať zákazníkom zelené strechy? Aké boli vaše začiatky?
V úplných začiatkoch sme sa venovali predaju strešných materiálov a montáži fotovoltických elektrární na strechy. Vždy sme mali blízko k ekologickým projektom a trvalo udržateľný rozvoj je nám veľmi sympatický. Preto sme dlho neváhali, keď náš dodávateľ zaradil do svojho sortimentu materiály pre zelené strechy.
Keď sme rozbehli webovú stránku a začali sme s predajom, bol záujem o zelené strechy veľmi malý a ľudia ich takmer vôbec nepoznali.
Niektorí sa nás dokonca pýtali či natierame strechy na zeleno :). Robili sme osvetu medzi architektmi a povzbudzovali sme ich k zapracovaniu zelených striech do projektov. Keď sa nám aj podarilo získať klienta, ktorý bol pre zelenú strechu nadšený, nemal to kto zrealizovať. A tak sme sa pustili aj do realizácií.
2. Aké benefity ponúka zelená strecha záujemcom?
Množstvo benefitov je naozaj veľké. Veľa ľudí vníma len estetickú stránku, ale zelené strechy nám toho ponúkajú oveľa viac. Jednou z hlavných výhod je napríklad prirodzená termoregulácia. Pod zelenou strechou vám v lete nie je teplo a v zime nie je chladno. To ďalej nepriamo vplýva aj na nižšiu spotrebu energií potrebných na chladenie alebo vykurovanie.
Skladba zelenej strechy zadrží veľké množstvo vody, ktoré neodteká priamo do kanalizácie, ani sa nestráca v zemi. Miesto toho ostáva na streche, odkiaľ sa prirodzene odparuje a zvlhčuje prostredie. Tiež pôsobí ako biofilter, zachytáva množstvo prachu a oxidu uhličitého. Funguje ako výborná akustická izolácia.
Tiež musíme spomenúť ochranu samotnej hydroizolácie. Hlavným dôvodom, prečo ploché strechy starnú je UV žiarenie a striedanie teplôt. Pod skladbou zelenej strechy je však hydroizolačná fólia stále zatienená a nie je vystavená ani veľkým tepelným šokom, preto je jej životnosť niekoľkonásobne vyššia.
Zelená strecha je skvelým miestom na relax, obzvlášť pre ľudí, ktorí nemajú veľkú záhradu, alebo na nej nemajú dostatok svetla. Na zelenej streche môžete mať vysadené kvety, kríky, stromy, alebo dokonca si na nej môžete urobiť záhradku. Skrátka neprídete o ten kus zeme, ktorý ste zastavali svojím domom.
Keď si prepočítate, koľko ste zaplatili za svoj pozemok, zistíte že investícia do zelenej strechy je nakoniec to najlepšie čo môžete urobiť.
3. Je potrebné mať špeciálnu strechu alebo si vystačíme aj so staršou? Sú miesta, kde sa projekt zelenej strechy nedá uskutočniť?
Najlepšie je mať strechu nanovo zaizolovanú. Staršia strecha už môže o pár rokov doslúžiť a po montáži zelenej strechy je už jej rekonštrukcia zložitejšia. Ak ste si však istý tým, že hydroizolácia, ktorú máte momentálne na streche vám stačí, je možné urobiť zelenú strechu aj na nej. V takom prípade je však dobré použiť aspoň vrstvu proti prerastaniu koreňov.
Novšie hydroizolačné fólie, ale aj asfaltové pásy už bývajú voči prerastaniu odolné. Pri staršej streche, ktorá nebola dimezovaná na dodatočné zaťaženie je potrebná konzultácia so statikom. Priťaženie zelenou strechou je min. 80 kg/m2 pri extenzívnej a veľmi ľahkej skladbe, až do 1 000 kg/m2 pri intenzívnej zelenej streche s hrúbkou substrátu 70 cm. Zelená strecha sa dá realizovať takmer všade, kde to statika umožňuje.
4. Je potrebné sa o takú strechu starať? Ak áno ako? Vyhovuje zelená strecha aj zákazníkom, ktorí nemajú čas na starostlivosť o ňu? Je možné, že budeme mať okolo domu viac hmyzu ako predtým?
Starostlivosť záleží od typu zelenej strechy. O extenzívnu zelenú strechu sa netreba starať a prežije. Aj tej však pomôže občasné polievanie pri veľkom suchu, alebo prihnojenie po niekoľkých rokoch, keď už rastliny vyčerpajú živiny zo substrátu.
O trávnik na intenzívnej zelenej streche sa musíte starať rovnako ako o ten, čo máte na záhrade. Teda kosiť, polievať a hnojiť. To isté sa týka aj okrasných rastlín. Zákazníkom, ktorí nemajú čas na starostlivosť o zelenú strechu by najviac vyhovovala extenzívna strecha s rozchodníkmi, alebo prírodná zelená strecha s lúčnymi trávami a kvetmi.
Je pravdepodobné, že zelená strecha pritiahne aj trochu hmyzu a ten pritiahne zas vtáky. Celkovo sa pri zapracovaní zelenej strechy do projektu zvyšuje biodiverzita a prinášate si viac prírody, než keď máte všetko z betónu.
5. Aká je životnosť zelenej strechy? Je potrebné ju obnovovať po nejakom čase?
Životnosť zelenej strechy záleží najmä na životnosti hydroizolácie. Preto sa čoraz častejšie používa TPO fólia, ktorá má oveľa dlhšiu životnosť ako PVC. Aj PVC fólie si však prešli nezanedbateľným vývojom a ich životnosť je pri kvalitnom výrobcovi aj 50 rokov. Pri TPO fólii to môže byť aj 100 rokov.
Čo sa týka rastlín, tie môžu rovnako ako všade v prírode časom uhynúť, vymrznúť, alebo vyschnúť. Príroda si však vždy nájde cestu, a tak sa väčšinou rastliny samé obnovujú.
6. Aký je záujem o tento druh striech v súčasnosti? Zmenilo sa niečo oproti minulosti? Máte zákazky aj od niektorých súkromných spoločností či firiem? Pôsobíte po celom Slovensku?
Záujem o zelené strechy na Slovensku rastie geometrickým radom. Každý rok máme aspoň dva krát toľko dopytov ako predošlý rok. Ľudia už zelené strechy vidia v nových projektoch, píše sa o nich a už sa na ne nepozerá ako na potenciálny problém.
Zameriavame sa najmä na realizácie na rodinných domoch, ale čoraz častejšie robíme aj pre veľké stavebné spoločnosti. Pôsobíme najmä na západnom Slovensku, ale pre zaujímavý projekt zájdeme kamkoľvek. Jednu strechu máme napríklad aj vo Švajčiarsku.
7. V čom vidíte dôležitosť šíriť osvetu zelených striech a zelenej kultúry v prostredí, kde žijeme?
Našou víziou je, aby každá plochá strecha bola zelená a úplne ideálne by bolo, ak by sa aj reálne využívala, či už ako park, terasa, ihrisko alebo záhrada. V čoraz hustejšej zástavbe miest nie je veľa priestoru pre parky alebo záhrady, stačí ísť však o pár metrov vyššie a zistíte, že sú k dispozícii desiatky tisíc metrov štvorcových, ktoré môžu túto funkciu plniť.
Medzi panelákmi, kde na vás pozerajú všetci okoloidúci a sto okien ani veľmi nemáte chuť si sadnúť a užívať si deň. Strešná záhrada Vám však ponúka aspoň trochu viac súkromia a krásny výhľad. V spojení s prírodou je to neprekonateľná kombinácia.
Predstavte si krásny slnečný víkend. Vyveziete sa výťahom na strechu svojho bytového domu na ôsmom poschodí. Otvoríte dvere a pred sebou máte krásny trávnik. Vyzujete sa a bosými nohami sa prejdete po čerstvo pokosenom trávniku až ku okraju. Opriete sa o sklenené zábradlie, rozhliadnete sa a pozeráte naokolo.
Na vedľajšom dome si rodinka usporiadala piknik, na inom staršia pani oberá rajčiny a jej kamarátka polieva šaláty, na ďalšom sa stretla partia mladých ľudí a užívajú si grilovačku.
Ešte chvíľu si vychutnávate výhľad, a potom si ľahnete na lehátko pod svojim obľúbeným stromom a otvoríte si knižku tam kde ste skončili. Tak to je taká naša ideálna predstava, kvôli ktorej robíme zelené strechy :).
Páči sa vám táto predstava?
Vašu zelenú strechu môžete mať aj vy – požiadajte Juraja o nezáväznú ponuku cez kontaktný formulár na stránke zelene-strechy.sk.