Ako vznikla myšlienka venovať sa zeleným strechám? Vedel si už povedzme v 18 rokoch, že chceš robiť niečo takéto? Čo ťa k tomu inšpirovalo?
Áno, už na strednej škole som sa začal zaujímať o zelené témy. Veľmi ma oslovila udržateľnosť. Už keď som mal šesť rokov som všetkým hovoril, že budem podnikateľ, aj keď som ešte nevedel presne, čo budem robiť. Keď som pozerával dokumentárny seriál Zelené nápady pre modrú planétu, zistil som, že sa dá podnikať a neškodiť pritom planéte. Keď som potom náhodou narazil na zelené strechy, tak mi to pekne zapadlo do seba.
Ako dlho robíš zelené strechy a kedy vznikla spoločnosť One Earth?
Zeleným strechám sa venujem už 13 rokov. Zo začiatku sme spolupracovali s talianskou firmou, ktorá vyrábala tieto materiály. One Earth sme s bratom založili v roku 2012. Aj keď vtedy ešte na to trh nebol pripravený, verili sme tomu a pustili sme sa do toho s veľkým entuziazmom.
Pamätáš si na svoju prvú zelenú strechu?
Áno, moja prvá zelená strecha paradoxne nebola na Slovensku. Robili sme ju pre Slovákov žijúcich v Rakúsku. Väčšinou, keď mal niekto záujem o zelenú strechu, tak to bolo preto, že to videl v zahraničí. Jeden zákazník, ktorému sme neskôr robili zelenú strechu mi hovoril, že keď staval dom, tak už vtedy veľmi chcel zelenú strechu, ale nikto mu ju nechcel urobiť a všetci ho od nej odhovárali. Tak si dal plechovú strechu a o dlhé roky neskôr im strecha nešťastne zhorela po zásahu blesku. Teraz už ju má zelenú.
Odvtedy ubehlo už veľa rokov. Koľko realizácií už má One Earth za sebou teraz?
Nepočítame to, ale už je ich veľa. Keď sme začínali, tak sme urobili dve zelené strechy za rok. Teraz sú to niekedy aj dve za deň. Popri One Earth sme založili ešte jednu firmu a tou je Prvá Strechárska. Tá robí hlavne veľké developerské projekty a miliónové zákazky. One Earth zostáva taký rodinnejší a orientovaný čisto na zelené strechy.
Ktorý projekt v oblasti zelených striech bol zatiaľ najväčší?
Najväčším projektom zatiaľ bolo električkové Depo v Bratislave. Tam sme robili približne 8 500 m2 zelenej strechy. To je však len jedna jeho časť. Dokopy môže mať zelená strecha na Depe do 20 000 m2. Takéto veľké projekty bývajú často rozdelené medzi viac firiem. Niekedy robíme len hydroizolácie, niekedy len zelenú strechu, alebo tak ako v tomto prípade sme robili strechu na kľúč, vrátane hydroizolácie a klampiarskych prác. Veľké projekty boli napríklad aj Vydrica, Pri Mýte, alebo Urban Residence.
Je veľký rozdiel robiť zelenú strechu pre veľký projekt s veľkou plochou a klasickým rodinným domom?
Samozrejme, najväčší rozdiel je v čase. Kým zelenú strechu na rodinnom dome urobíme často bez problémov aj v rámci jedného dňa, tak veľké projekty sa ťahajú mesiace, niekedy aj roky. Pri rodinnom dome máme veci viac pod kontrolou, investor si dá viac poradiť, snaží sa, aby mal strechu čo najlepšie urobenú a spolupracuje. Teší sa na výsledok a plní si tým svoj sen. Veľké stavebné firmy zelenú strechu berú často ako nevyhnutnosť, na hydroizoláciach sa tam premelú desiatky až stovky ľudí, čo zvyšuje riziko jej poškodenia, šetrí sa na materiáloch a hľadajú sa najlacnejšie riešenia. Na konci malého projektu na rodinnom dome vidíte šťastného majiteľa, ktorý je vďačný za peknú prácu a vidíte hneď výsledok. Na konci veľkých projektov dostanete len zoznam závad a ste radi, keď dostanete zaplatené. Aj keď sa na každý projekt znova tešíme, tak tá cesta je veľa krát ťažká a vyčerpávajúca.
Mala by byť každá strecha zelená?
Ideálne áno, taká je naša vízia. Ak by boli všetky strechy zelené, žili by sme si tu krajší život. Nie je to len o tom, že sú zelené strechy pekné, ale ten ochladzovací efekt, premena mŕtvej plochy na živú, podpora biodiverzity, zadržiavanie dažďovej vody, filtrácia vzduchu. To je to, čo potrebujeme, aby sme nežili v betónovej džungli. Samozrejme, že je dobré využiť aj všetky plochy okolo budov, ale tam potrebujeme parkovacie miesta, chodníky, cesty. Ale strechy sú obrovské plochy, ktoré zostávajú nevyužité a majú obrovský potenciál. A pritom je to také jednoduché a elegantné. Ten, kto pochopí benefity zelených striech sa väčšinou sám pýta, prečo sa to nerobí všade.
Majú o zelenú strechu väčší záujem ľudia v meste alebo mimo mesta?
Pochopiteľne sa o zelené strechy viac zaujímajú ľudia v mestách. Prirodzene v mestách sa horúčavy a extrémne prejavy počasia prejavujú viac a preto cítime viac aj efekt zelenej strechy. Ale robievame zelené strechy aj v dedinách, alebo v blízkosti prírody. Dom so zelenou strechou tam krásne zapadne a zelená strecha má veľký zmysel aj tam. Už len zmiernenie teploty v lete a predĺženie životnosti hydroizolácie na dvojnásobok sú dostatočné dôvody na to, aby sa pre zelenú strechu rozhodol aj niekto, kto má okolo seba zelene dosť.
Zelenú strechu ste robili aj na dome v Záhorskej Bystrici, ktorý získal v roku 2018 ocenenie Stavba roka v kategórii bytový/rodinný dom. Ako si na to spomínaš?
To bol veľmi pekný projekt. Tam sa ukázalo, že keď projektant, staviteľ a realizátor ťahajú za jeden koniec a investor má o to záujem, tak vznikne krásny projekt. Používali sa tam prémiové materiály, netlačilo sa tam zbytočne na cenu ani na šibeničné termíny. Preto táto strecha vydrží bez problémov desiatky rokov a bude stále krásna. Vila v Záhorských sadoch bola navyše drevostavba a tie robíme najradšej. Tá vôňa dreva a pocit blízkosti prírody aj na stavbe je veľmi povzbudivý.
S akými predsudkami o zelených strechách sa najčastejšie stretávaš?
Najčastejšie sa ľudia boja vysokej hmotnosti zelenej strechy, alebo toho, že zelená strecha spôsobí zatekanie. Prípadne, že je príliš drahá. Zelená strecha však váži v princípe skoro to isté, čo štrk, ktorý sa bez problémov používa už desiatky rokov. Základom každej dobrej zelenej strechy je kvalitná hydroizolácia. Ak je strecha dobre a profesionálne zaizolovaná, tak s ňou ani zelená strecha nič neurobí. Po hydroizolácii odteká len čistá voda a hydroizolácia je navyše chránená pred škodlivým UV žiarením a vplyvmi počasia. A čo sa týka ceny, tak tá je v podstate pri celkovej investícii zanedbateľná. Odporučil by som investorom určite na streche zbytočne nešetriť. Je to jedna z najdôležitejších častí stavby. A investícia do zelenej strechy je jednou z tých, čo človek nikdy neoľutuje.
V zahraničí, ako je napr. Škandinávia, sú zelené strechy bežné už viac ako 50 rokov. Aká je situácia na Slovensku?
U nás boli ešte relatívne nedávno zelené strechy skôr rarita. Za posledných desať rokov sme však prešli veľkou zmenou a čoraz viac ľudí chápe, prečo je to dobré. Teraz už je zelená strecha v nejakej forme navrhnutá takmer v každom developerskom projekte a stále častejšie sa objavujú zelené strechy aj na rodinných domoch. To povedomie je už oveľa lepšie a verím, že o ďalších 10 rokov dobehneme aj západné krajiny.
Je rozdiel robiť zelenú strechu v južných častiach Slovenska a niekde na severe?
Pre realizáciu je to takmer to isté. V severnejších, alebo vyššie položených oblastiach nebýva až taký problém s nedostatkom vody. V južných častiach už to býva stále horšie. Myslím, že ak to takto pôjde ďalej, bude dávať väčší zmysel urobiť si aspoň jednoduchú závlahu aj na extenzívnej zelenej streche, aby vedela prežiť extrémne suchá.
One Earth podporuje aj výstavbu zelených striech svojpomocne. Ako náročné je pre bežného človeka urobiť si takúto strechu samostatne?
Je to veľmi jednoduché. Hlavne, ak ide o štandardnú extenzívnu zelenú strechu. Urobili sme manuál na tvorbu zelenej strechy svojpomocne, vďaka ktorému to bez problémov zvládne každý, kto je ochotný si trochu zamakať a nevadí mu trochu si zašpiniť ruky. Ak ste niekedy postavili podľa návodu skriňu z Ikei, určite nebudete mať problém so zelenou strechou. Materiál na zelenú strechu ponúkame aj na našom eshope dachmaster.sk.
Ak by si mal vybrať jeden hlavný dôvod, prečo mať zelenú strechu, ktorý by to bol?
Určite ochladzovanie interiéru. Ten rozdiel je úžasný a ten komfort bývania pod zelenou strechou je na nezaplatenie. Je úplne iné žiť v dome, ktorý má svoj prirodzený chládok, alebo v dome, ktorý je ochladzovaný klimatizáciou. Ale pre mňa je aj vizuálna stránka zelených striech veľmi zaujímavá. Na zelenú strechu, ktorú mám nad kontajnerovým stojiskom sa pozriem pri každom odchode z domu a príchode domov a vždy ma to znova poteší, keď vidím čo mi tam kvitne, čo ako narástlo a hrá to všetkými farbami.
Hypoteticky, keby každá budova napríklad v Bratislave mala zelenú strechu, aký veľký pozitívny dopad by to malo na životné prostredie? Dá sa to nejako vyčísliť alebo pomenovať?
Boli štúdie, ktoré hovorili o tom, že ak by všetky strechy v mestách boli zelené, klesla by teplota v meste až o 2°C. To sa môže zdať ako zanedbateľné číslo. Ale ako sa cítiš, keď máš o 2° vyššiu telesnú teplotu? Neviem ako ty ale ja pri 38° podobne ako ostatní muži zomieram 🙂 Táto študia sa však robila už dávno, pri dnešných extrémoch by rozdiel mohol byť ešte významnejší.
Aké sú trendy do budúcnosti?
Verím, že sa strechy začnú čoraz viac využívať aj na relax, že sa na nich začnú budovať oddychové zóny a že sa na nich budú pestovať aj rôzne plodiny. Predpokladám, že sa budú robiť strechy s vyššou vrstvou substrátu, ktorá odolá dlhším obdobiam sucha a bude sa robiť možno trvalková výsadba, ktorá ešte lepšie podporí biodiverzitu.
Nie ste jediní na slovenskom trhu. V čom je One Earth podľa teba o krok pred konkurenciou?
Myslím, že sme najskúsenejšia firma, ktorá realizuje zelené strechy na kľúč. S vlastnými ľuďmi realizujeme všetko od hydroizolácie, cez klampiarske práce až po zelenú strechu. Pestujeme si vlastné rastliny. Nepreferujeme jedného výrobcu, ale vždy zákazníkovi vieme odporučiť ideálnu kombináciu. Pracujeme s inovatívnymi materiálmi a vždy vyberáme len top kvalitu. Navyše nás veľké projekty vycvičili a vďaka tomu máme vyriešené všetky detaily, len tak niečo nás neprekvapí a máme riešenie na každý problém. Napriek tomu však zachovávame osobitý a ľudský prístup ku každému projektu a realizujeme ho, ako keby bol náš vlastný. Myslím, že v tomto sú rodinné firmy vždy o krok napred.