zelene-strechy.sk
Tegola Slovakia

Všetko pre zelené strechy    

 
    Úvod
    Technológia
    Prečo zelená strecha
    Druhy zelených striech
    Cena
    Kontakt
Zelené strechy
Zelená strecha
Zelené strechy
Zelené strechy
Zelené strechy
Zelené strechy
Zelená strecha
Zelená strecha
Zelená strecha

Rastliny vhodné pre zelené strechy


Rozchodníky (Sedum)    
Rozchodníky (Sedum)

Sú to tučnolisté, mimoriadne odolné a plne mrazuvzdorné trvalky. V posledných rokoch sa rozchodníky dostali v celosvetovom hodnotení na popredné miesto. Sú šlachtené rôzne odrody s rôznym sfarbením listov aj kvetov. Vyfarbenie listov sa často mení. Rozchodníky veľmi dobre znášajú sucho, vyhovuje im priame slnko a dobre priepustná pôda. Prílišné zavlažovanie by im mohlo škodiť. Kvitnú od júla do októbra. Na zelených strechách majú svoje nezastupiteľné využitie najmä pre svoju pôdokryvnú vlastnosť. Behom jedného roka sa sadeničky rozrastú na celistvý koberec.

Vrstva substrátu: od 5 cm             Zavlažovanie: nie             Kosenie: nie

 
Trvalky, lúčne kvety    
Trvalky, lúčne kvety

Sú pravdepodobne najrozmanitejšou skupinou rastlín. Majú obrovskú mnohotvárnosť vzrastu, tvarov, farieb, textúr a vôní. Trvalky s farbistým lístím tvoria kontrast k prevažne zelenému rámcu, zdôrazňujúc každú rastlinnú štruktúru. Trvalky nezvyčajného vzrastu, usporiadania či textúry sú doslova pastvou pre oči. Rovnako ako rozchodníky, ani tieto rasltiny nevyžadujú údržbu a znášajú extrémne podmienky. Trvalky sú vhodné pre vytváranie krásnych zelených terás a parkov. Je možná kombinácia rastlín kvitnúcich v rôznych obdobiach pre dosiahnutie efektu dokonalej rozmanitosti.

Vrstva substrátu: od 15 cm            Zavlažovanie: áno            Kosenie: nie

 
Trávnik    
Trávnik

Krásny hustý zelený trávnik je snom každého záhradkára. Tráva, často doplnená ďalšími rastlinami, je základnou rastlinou okrasnej záhrady. Jej okrasná funkcia však nie je jediná. Trávnik môže tiež slúžiť pre relax, je možné si na neho ľahnúť, hrať na ňom futbal, alebo si urobiť piknik. Aby si však tento prírodný koberec udržal svoju krásu a smaragdovú farbu, vyžaduje aj určitú údržbu. Taktiež sa trávniky zakladajú najmä na slnečných miestach. Na tienisté miesta je lepšie použiť trvalky alebo rozchodníky.

Vrstva substrátu: od 20 cm              Zavlažovanie: áno              Kosenie: áno

 
Kríky, stromy    
Kríky, stromy

Pri vyššej vrstve pôdy už je možné uvažovať o rôznych druhoch okrasných krov a menších stromov. Pomocou nich je možné dosiahnuť efekt záhrady alebo parku. Pri umiestnení ďalších prvkov, napríklad lavičiek, je výsledok veľmi pôsobivý a návštevníci takejto strechy si ani neuvedomujú, že nie sú v skutočnom parku, ale na streche. Výška substrátu závisí najmä od dĺžky koreňov danej rastliny. Pri drevinách s dlhšimi koreňmi je možné tiež vytvorenie kopčekov alebo inak vyvýšených miest.

Vrstva substrátu: od 40 cm      Zavlažovanie: áno      Strihanie: áno
 

Toto sú samozrejme len niektoré rastliny, ktoré je možné na zelenej streche používať.
V podstate je možné na strechu umiestniť akékoľvek rastliny. Dôležité je len koľko a akého substrátu sa použije a koľko práce budete mať s údržbou. V prípade, že by ste mali záujem o bližšie informácie o vhodných rastlinách, prípadne by ste chceli zistiť, aké množstvo a aký typ substrátu budete potrebovať na Vašej zelenej streche, neváhajte sa na nás obrátiť, radi Vám poradíme!